top of page
  • razemsilniejsi

Światowe gwiazdy i światowa solidarność

Czego możemy się nauczyć o solidarności i zrzeszaniu się od najbardziej znanych pracowników przemysłu filmowego?

Christopher Nolan poinformował prasę, że związani z jego produkcją aktorzy wyszli z uroczystej premiery jednego z najbardziej oczekiwanych filmów roku, żeby pisać hasła na transparentach.

Muszę docenić pracę naszej niesamowitej obsady, na czele której stoi Cillian Murphy

- powiedział reżyser ze sceny.

Lista jest ogromna: Robert Downey Jr, Matt Damon, Emily Blunt, Florence Pugh, Kenneth Branagh, Rami Malek i wielu innych. Widzieliście ich tu wcześniej na czerwonym dywanie. Niestety, wyszli, by przygotować transparenty przed zbliżającym się strajkiem SAG, dołączając do jednej z moich gildii, Gildii Scenarzystów, w walce o sprawiedliwe płace dla członków ich związku

- tłumaczył.

Negocjacje kontraktowe między związkiem zawodowym aktorów SAG-AFTRA i AMPTP zostały zerwane w środę, 12 lipca, a krajowy zarząd gildii spotkał się w czwartek 13 lipca, aby formalnie zatwierdzić rozpoczęcie strajku. Od piątkowego poranka oficjalnie zatem przedstawiciele dwóch dużych związków zawodowych protestują m.in. przeciw temu, w jaki sposób producenci wynagradzają ich za pracę przy filmach, które trafiają na platformy streamingowe takie jak Netflix, HBO MAX, Amazon Prime Video czy Disney+.

To pierwszy strajk aktorów przeciwko przemysłowi filmowemu i telewizyjnemu od 1980 roku i pierwszy raz, kiedy aktorzy i scenarzyści strajkują w tym samym czasie od 1960 roku, kiedy Ronald Reagan był prezesem Screen Actors Guild.

Strajk aktorów oznacza nie tylko powstrzymanie się od pracy na planie, ale także m.in. zaprzestanie promowania już gotowych filmów (w tym pojawiania się na czerwonym dywanie czy udzielania wywiadów). Oczywiście, duże znaczenie dla uświadomienia sytuacji mają takie gesty jak ten obsady "Oppenheimera", ale trzeba pamiętać, że związek aktorów, a także scenarzystów, to nie tylko zarabiający miliony dolarów za projekt gwiazdorzy, ale tysiące ludzi, którzy dostają dużo mniejsze pieniądze za swoją pracę. SAG-AFTRA zrzesza 160 tys. osób. Od momentu mocnego wejścia na rynek platform streamingowych ich dochody wcale nie uległy poprawie, a widać coraz większe nierówności. W dodatku coraz częściej mówi się o zastępowaniu scenarzystów czy aktorów sztuczną inteligencją, co budzi obawy twórców.

Wśród postulatów są te o zwiększenie stawki minimalnej, która nie była od dawna waloryzowana; wzrost tantiem za produkcje pokazywane na platformach streamingowych; określenie zasad wykorzystania AI, szczególnie jeśli chodzi o prawa do wizerunku aktorów oraz do finansowej rekompensaty, gdy ich praca jest wykorzystywana w procesie nauki sztucznej inteligencji.


Bądź jak gwiazda Hollywood. Wykaż się solidarnością ze swoimi kolegami i koleżankami w pracy i wspólnie buduj lepsze miejsce pracy! Zapisz się już dziś przez deklarację online: https://register.razemsilniejsi.org/pl/


23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page