top of page
  • razemsilniejsi

Co związek zawodowy może zrobić dla osób LGBT+ pracujących w Teleperformance?

Zaktualizowano: 3 kwi 2023

Sytuacja osób LGBTQI+ na rynku pracy nadal pozostawia wiele do życzenia. W wielu krajach, w tym w Polsce, osoby homoseksualne, biseksualne, transpłciowe czy niebinarne borykają się z nieustannymi przejawami dyskryminacji, a ich prawa są niejednokrotnie lekceważone. W takiej sytuacji członkostwo w związku zawodowym może okazać się niezbędne.

Związki zawodowe to organizacje reprezentujące interesy pracowników wobec pracodawców i państwa. Ich działalność obejmuje walkę o poprawę warunków pracy, zwiększenie wynagrodzeń oraz ochronę praw pracowników. W przypadku osób LGBTQI+, które często doświadczają dyskryminacji i wykluczenia na rynku pracy, członkostwo w związku zawodowym może przynieść wiele korzyści.

Po pierwsze, związki zawodowe mają na celu walkę z dyskryminacją. Działania te obejmują walkę z homofobią i transfobią, a także propagowanie równej płacy za równą pracę, niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej pracowników. Związki zawodowe także walczą o równość w zakresie awansów i kwalifikacji, co może przynieść korzyści osobom LGBTQI+.

Po drugie, związki zawodowe często oferują szkolenia i kursy, które pomagają w zdobyciu niezbędnych umiejętności zawodowych, co zwiększa konkurencyjność osób LGBTQI+ na rynku pracy.

Członkowie związku mają również dostęp do pomocy prawnej oraz pomocy w negocjacjach z pracodawcami, co umożliwia skuteczne walczenie o swoje prawa i interesy.

Nigdy dotąd debata i zmiany legislacyjne dotyczące osób nieheteronormatywnych nie były tak ważne. Żyjemy w czasach, gdy prawa osób LGBTQI powinny stać się istotnym elementem wprowadzanych zmian, w tym w prawie pracy. Zmieniający się dynamicznie dyskurs oraz stosunek do osób LGBTQI+, pokazuje, jak duża część społeczeństwa, nie tylko polskiego, nie akceptuje lub po prostu nie rozumie „o co w tym lgbt chodzi”. LGBT to ludzie, żyjący wokół nas, oddychający tym samym, co my, powietrzem, korzystający z tych samych usług, oczekujący równego i sprawiedliwego traktowania. To nie „ideologia” ani „tęczowa zaraza”… To obywatele płacący te same podatki, przyczyniające się w tym samym stopniu do wspólnego rozwoju, ratujące życie na SORze, wydające resztę na kasie, kierujące tramwajem, którym podróżujecie do pracy czy oferujące wam dostęp do Netflixa w pakiecie z kablówką.
W dobie ogromnej polaryzacji społeczeństw i rosnących napięć politycznych, wykorzystywanie nienawiści płynącej z niewiedzy i strachu przed nieznanym nie może pozostać bez reakcji, w przeciwnym razie ostatnie lata poświęcone na rosnącą akceptację i zrozumienie odmienności osób LGBTQI+ zostaną zaprzepaszczone…

- mówi Michał, członek związku zawodowego Razem Silniejsi przy Teleperformance.

Warto zaznaczyć, że członkostwo w związku zawodowym może nie tylko przynieść korzyści indywidualne, ale również wpłynąć na poprawę warunków pracy dla wszystkich pracowników w danej branży. Dzięki siły zbiorowej, związki zawodowe mają większą szansę na negocjacje z pracodawcami i na wprowadzenie zmian, które korzystnie wpłyną na sytuację wszystkich pracowników. Razem Silniejsi już współpracuje z innymi związkami z branży ICTS: w Orange, UPC-Ericsson, Emitel czy T-Mobile. Co to oznacza w praktyce? To oznacza, że zapisując się do związku zawodowego masz nie tylko wpływ na swoją indywidualną sytuację pracowniczą, ale również wpływasz całościowo na miejsce pracy, ponieważ związki zawodowe ustawowo reprezentują interesy wszystkich pracowników w danym zakładzie, nie tylko swoich członków.

Dodatkowo, dzięki zmianom warunków pracy na lepsze w jednej firmie, zmieniają się standardy w szerszym kontekście i wpływają na warunki pracy w całej branży.

Przystąpienie do związku zawodowego to inwestycja w swoją przyszłość zawodową, która może przynieść wiele korzyści nie tylko dla jednej osoby, ale dla całej grupy pracowników. Bądź jak Michał, zapisz się do związku i zmieniaj swoje miejsce pracy na lepsze: https://register.razemsilniejsi.org/pl/

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page