top of page
  • razemsilniejsi

Nowelizacja Kodeksu Pracy - co należy wiedzieć?


W kwietniu weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy i coraz częściej zauważamy wasze zagubienie w tym temacie. I ciężko się dziwić, bo w zmianie przepisów nie tak łatwo się połapać 😉

Znaj swoje prawa i zapoznaj się z najnowszymi zmianami w kodeksie pracy: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/004386

Jedną z kwestii, która nas szczególnie cieszy, jest fakt, że od teraz pracodawca musi zwrócić się do związku zawodowego z pytaniem o ochronę związkową w razie chęci wypowiedzenia [lub zmiany warunków zatrudnienia na gorsze] umowy osoby zatrudnionej również na umowę na czas określony, a nie jak przedtem wyłącznie na czas nieokreślony.

Dzięki temu ochrona związkowa obejmuje większą część pracowników! Polecamy skorzystać z tego i zapisać się do związku poprzez e-deklarację: https://register.razemsilniejsi.org/pl/

Jakie jeszcze kwestie obejmuje nowelizacja kodeksu pracy? Nowe przepisy w zakresie urlopów rodzicielskich i opiekuńczych, zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej i dodatkowe przerwy w pracy, prawo do wnioskowania o zmianę warunków pracy, umowy na okres próbny na nowych zasadach a pracodawca będzie zobowiązany przekazać pracownikom więcej informacji o warunkach zatrudnienia.

Chcesz mieć wpływ na swoje warunki zatrudnienia? Chcesz dobrych warunków dla całego miejsca pracy? Dołącz do nas! W pojedynkę prosimy się menedżerów, a wspólnie negocjujemy z pracodawcą!

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page